Woningverbetering en aanpassingen
Onderhoud
Sommig onderhoud aan je woning moet je zelf doen. Andere dingen doet de Alliantie. Als je een Serviceabonnement afsluit, kan je een deel van het eigen onderhoud ook door de Alliantie laten uitvoeren.
Woning verbeteren
Wil je iets aan je woning laten verbeteren? Dat kan soms met een Individuele Woning Verbetering (IWV). De Alliantie verbetert dan iets aan je woning. Daardoor woon je prettiger, maar de waarde - en dus je huur - stijgt ook.
Als je zelf iets aan de woning wilt verbeteren of veranderen, noemen we dit een Zelf Aangebrachte Voorziening (ZAV). Hiervoor moet je meestal toestemming vragen. Let op: een zelf aangebrachte voorziening moet vaak teruggedraaid worden als je de woning weer verlaat.
Heb je vragen? Stel ze aan ons via de chat: klik op het tekstwolkje rechtsonder in je scherm.
Als een huurder erom vraagt, kunnen wij een Individuele Woning Verbetering doen. Een verbetering aan de woning is natuurlijk altijd fijn. De huur wordt wel wat hoger, omdat de waarde van de woning omhooggaat.
Er zijn 2 soorten verbeteringen:
- Cv (centrale verwarming) plaatsen;
- Een tweede toilet plaatsen. Hiervoor moet een afvoer van minimaal 100 mm aanwezig zijn in de woning. Weet je niet zeker of die er is? Neem dan contact met ons op.
Wij voeren geen kleine ingrepen uit zoals een verhoogd toilet, toiletbeugels of een douchezitje. Neem hiervoor contact op met de gemeente of schakel een aannemer in.
Hoe bepalen we de kosten?
Een woning krijgt punten voor verschillende onderdelen. Zoals de grootte van de woning of het aantal slaapkamers. Hoe meer punten een woning waard is, hoe hoger de huur mag zijn. Dit heet het woningwaarderingsstelsel (WWS), en noemen we ook wel puntensysteem. Zo bepaalt de Alliantie de huurprijs.
Voorbeeld: je huis heeft geen cv. Daarom vraag je een IWV voor een cv bij ons aan. Door de nieuwe cv-installatie wordt de waarde van de woning hoger. De woning krijgt daardoor meer punten. De huurprijs wordt ongeveer 45 euro per maand duurder. In sommige gevallen krijgt de huurder deze huurverhoging (deels) vergoed via de huurtoeslag.
Verbetering aanvragen
Je kunt een verbetering bij ons aanvragen via het contactformulier. Als wij de aanvraag hebben gekregen, komen we bij je langs. We kijken of de verbetering kan in de woning. We vragen een offerte aan bij een aannemer en sturen je een formulier. Hierop staat wat we gaan doen. Akkoord? Dan stuur je het formulier met handtekening aan ons terug. Daarna gaat de aannemer aan het werk. De kosten betaal je in één keer of per maand door een huurverhoging.
Zelf verbeteren
Sommige woningverbeteringen regelen wij niet, maar kun je zelf (laten) uitvoeren. Lees hier meer over.
Dubbel glas niet meer via Indiviudele Woningverbetering, maar als project
Per 1 januari 2023 kun je geen aanvraag meer doen voor dubbel glas via een Individuele Woning Verbetering. Want de komende jaren vervangen we enkel glas in huurwoningen voor HR++glas. Dit is beter glas dan dubbel glas. We doen dit bij meerdere woningen tegelijk, dus als project. Zo kunnen we sneller in meer woningen HR++ glas plaatsen. En dat is fijn, want met dit glas verbruik je minder energie. En dat is goed voor het milieu en je portemonnee.
Geen huurverhoging bij HR++ glas
Als we HR++glas plaatsen, vragen wij geen huurverhoging. Als je woning aan de beurt is voor verbetering van het glas nemen wij contact met je op.
Hoe zit het bij VVE woningen?
Woon je in een VVE? Hoe, wanneer en of we HR++ glas plaatsen hangt af van de afspraken die wij kunnen maken met de mede-eigenaren in een VvE en hun plan van aanpak.Lees hier meer over.
Als je zelf iets wilt veranderen aan je woning, heet dat een Zelf Aangebrachte Voorziening. We noemen dat afgekort een ZAV. Sommige kleine veranderingen in huis mag je doen zonder het door te geven aan ons. Bijvoorbeeld een spiegel of schilderij ophangen, of een plankje maken in de badkamer. Dit kan makkelijk worden teruggedraaid als je verhuist uit de woning.
Grotere veranderingen moet je aanvragen bij de Alliantie. Alleen als je van ons toestemming hebt, mag je ze uitvoeren. Je gebruikt hiervoor het aanvraagformulier ZAV.docx. Vul dit in en stuur het naar ons via het contactformulier.
Let op, een ZAV heeft een aantal regels:
- Je mag geen veranderingen aanbrengen die gevaar of overlast voor de Alliantie of voor anderen kunnen opleveren;
- Ook voor veranderingen aan de buitenkant van de woning moet je vooraf schriftelijke toestemming aanvragen;
- De Alliantie geeft geen toestemming voor het plaatsen van schotelantennes, antennes en zendmasten;
- De ZAV moet altijd voldoen aan voorschriften van de overheid en nutsbedrijven. Er kunnen extra voorwaarden zijn, zoals:
- Welke materialen je mag gebruiken;
- Het voorkomen van schade aan de constructie van de woning of het gebouw;
- (Bouwtechnische) voorschriften van de overheid;
- Regels over het onderhoud van de verandering;
- Aanvullende voorzieningen om overlast voor anderen te voorkomen;
- Voorwaarden over verzekering, belasting en aansprakelijkheid.
- Aan het einde van je huurovereenkomst moet je de woning opleveren in de oorspronkelijke staat. Als je dingen hebt veranderd, moet je deze zelf weer terugdraaien;
- Als de Alliantie bij het uitvoeren van (dringende) werkzaamheden, hogere kosten maakt door je verandering of toevoeging, moet jij die extra kosten betalen;
- Soms moet je aanpassing aan de woning weggehaald worden. Bijvoorbeeld als er werkzaamheden door de Alliantie worden uitgevoerd en we er niet bij kunnen door de aanpassing;
- Je moet de verandering verwijderen als de Alliantie dat verzoekt. Kosten zijn voor rekening van de huurder. De Alliantie is niet verplicht schadevergoeding of andere tegemoetkoming aan je te betalen.
- Alle veranderingen en toevoegingen die je aanbrengt zonder toestemming van de Alliantie of die niet voldoen aan regels van de overheid of andere instanties, moet je verwijderen als de Alliantie dat verzoekt. Onderhoud en herstel van veranderingen en toevoegingen zijn voor rekening van de huurder;
- Als de aanpassing vervangen moet worden, moet je zelf die kosten betalen.
- Je bent aansprakelijk voor schade die wordt veroorzaakt door de verandering of toevoeging aan de woning.
Deze informatie geldt ook voor veranderingen of toevoegingen die door de vorige huurder zijn aangebracht en in overleg met de Alliantie zijn overgenomen.
Heb je op dit moment vragen? Stel ze ons via de chatfunctie: klik op het tekstwolkje rechtsonder in het scherm.
Categorie aanpassing | Type aanpassing | Toestemming nodig? | Overige opmerking |
Buitenkant woning: | Zonnescherm/rolluiken | Ja | Kan eventueel worden overgenomen door de nieuwe huurder. |
Zonnepanelen | - | Meer informatie en aanvragen | |
Serre | Ja | Kan eventueel worden overgenomen door de Alliantie. Moet worden verwijderd als het niet aan de voorwaarden voldoet. | |
Stenen garage/berging | Ja | ||
Houten garage/berging | Ja | ||
Berging + uitbouw | Ja | ||
Carport | Nee | ||
Dakkapel | Ja | ||
Dakraam | Ja | ||
Kozijnindeling | Ja | ||
Deuren: | Kattenluik | Nee | Bij verhuizing deur vervangen. |
Binnendeur vervangen | Nee | ||
Slot aanbrengen op binnendeur | Nee | Mag, mits deze netjes wordt geplaatst, de deur niet beschadigt en de volgende bewoner deze ook kan gebruiken. Geen hangslot, maar een standaard slot met sleutel. | |
Buitendeur vervangen | Ja | Bij VvE niet toegestaan. | |
Schuifpui/schuifdeur | Ja | Bij VvE niet toegestaan. | |
Gas, elektra en water: | Internet aansluiting | Nee | |
Bel-systeem aanbrengen | Nee | ||
Niet standaard schakelmateriaal vervangen | Nee | ||
Groepenkast wijzigen/extra groepen aanbrengen | Ja | ||
Wasmachine schakelaar, aan- en afvoer aanbrengen of veranderen of een nieuw stopcontact/wantcontactdoos | Ja | ||
Vaatwasmachine aansluiting aanbrengen | Ja | ||
Gat geveldoorvoer wasdroger/afzuigkap | Nee | Voorwaarde: afsluitbaar middels roosters. | |
Hang en sluitwerk: | Inbraakbeveliging hang- en sluitwerk | Nee | |
Niet standaard hang- en sluitwerk | Nee | ||
Inbraakalarm | Nee | Kan eventueel worden overgenomen door de nieuwe huurder. | |
Isolatie: | Voorzetramen | Nee | Kan eventueel worden overgenomen door de nieuwe huurder. |
Tochtstrippen | Nee | ||
Isolatie van gevel/dak/vloer | Ja | ||
Dubbelglas | Ja | Dit kan op eigen kosten. Heb je enkel glas? Dit nemen we mee in gepland onderhoud. | |
Trap: | Leuning en/of traphek vervangen | Nee | |
Niet standaard leuning | Nee | ||
Vaste trap naar zolder | Ja | Let op: als je de zolderkamer als aparte kamer wilt gebruiken, moet je dit apart aanvragen. | |
Zolder: | Zolder beloopbaar maken | Ja | |
Zolderkamer | Ja | ||
Tuin: | Erfafscheiding / pergola | Ja | |
Tuinhuisje zonder fundering | Nee | ||
Bestrating (standaard oppervlakte van Alliantie) | Nee | ||
Dierenverblijf | Nee | Bij verhuizing moet het worden verwijderd. | |
Zitkuil en vijver | Nee | Bij verhuizing moet het worden verwijderd. | |
Extra verlichting | Nee | ||
Buitenwaterkraan | Nee | ||
Badkamer, keuken en/of toilet: | Vervanging badkamer, keuken en/of toilet ** | Ja | |
Extra keukenkasten | nee | ||
Aanbrengen 2e toilet | Ja | Kan worden aangevraagd bij de Alliantie middels een IWV. Wordt wel huurverhoging voor gerekend. | |
Plaatsen afzuigkap | Nee | Alleen bij eengezinswoning mag dit gemotoriseerd, in flats niet. | |
Verwarming: | Cv-installatie gesloten systeem | Ja | Kan worden aangevraagd bij de Alliantie. Wordt wel huurverhoging voor gerekend. |
Vervangen Cv-ketel en geiser door combi-ketel | Ja | ||
Extra radiatoren | Ja | ||
Cv-installatie/geiser open systeem | Niet toegestaan | ||
Thermostaatkranen | Nee | ||
Straalkachel in doucheruimte | Nee | Kan eventueel worden overgenomen door de nieuwe huurder. | |
Gevelkachel | Niet toegestaan | ||
Rookgasafvoer gevel plaatsen | Ja | ||
Radiator verwijderen/verplaatsen | Ja | ||
Zonnepaneel/Zonneboiler | Ja | ||
Vloerafwerking: | Vloerbedekking/tapijt | Nee | |
Novilon | Nee | ||
Laminaat (isolatiewaarde > 10 db vereist) | Nee | ||
Parket (isolatiewaarde > 10 db vereist) | Nee | ||
Kurk/plavuizen (isolatiewaarde > 10 db vereist) | Ja | Plavuizen of tegels zijn in gestapelde bouw niet toegestaan. | |
Linoleum/Marmoleum | Nee | Mag blijven liggen als de Alliantie dit als ondervloer accepteert. |
Soms wil je dingen in huis veranderen, dat noemen we een ZAV, een zelf aangebrachte voorziening. Vaak heb je daar toestemming van ons voor nodig. En je moet de aanpassingen meestal terugdraaien als je verhuist uit de woning. Controleer dat vóórdat je de aanpassing doet.
Heb je op dit moment vragen? Stel ze ons via de chatfunctie: klik op het tekstwolkje rechtsonder in het scherm.
Let op: licht je verzekering in als je iets verandert in huis. Zelf aangebrachte voorzieningen vallen niet onder de opstalverzekering van de Alliantie. Ook vallen ze vaak niet onder een inboedelverzekering. Je moet dan het onderdeel ‘huurdersbelang’ laten opnemen. Vraag je verzekeraar om meer informatie.
Soms past je huis niet meer bij je situatie, maar wil je wél graag thuis blijven wonen. Het is niet altijd nodig om te verhuizen. Kleine en grote aanpassingen in de woning kunnen ervoor zorgen dat je prettig en zelfstandig kunt blijven wonen. Sommige dingen kan je zelf (laten) doen, zoals het monteren van een douchezitje of het aanbrengen van handgrepen. Hiervoor hoef je geen toestemming aan de Alliantie te vragen.
Als er grotere aanpassingen nodig zijn in je woning gaat het anders. Bijvoorbeeld als je een hellingbaan bij de voordeur nodige hebt, of een hogere wc. Hiervoor bestaat de WMO: Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Neem contact op met de afdeling WMO van de gemeente als je een aanpassing wilt laten doen in je woning. Als de gemeente de aanvraag goedkeurt, voert de gemeente of de Alliantie de werkzaamheden uit. Dit ligt aan de plek waar je woont.